AVM’lerde Yangından Etkili Şekilde Korunma Yolları

AVM’lerde Yangından Etkili Şekilde Korunma Yolları - YSC Yangın

Alışveriş merkezleri yangından etkili şekilde korunması gereken işletmelerin başında gelmektedir. Hem AVM yönetiminin kendine özgü alanları hem de içeride kiralanan mağazaların koruyabilmesi için, etkili bir yangın söndürme sistemi tercih etmesi gerekir. Bunun için merkezin içindeki birimlerin tanınması, geniş alanlar için doğru yangın söndürücülerin monte edilmesi, çalışanların tamamının yangın güvenliği eğitiminden geçirilmesi, farklı sektördeki mağazalar için uygun söndürme ajanlarının seçilmesi gibi konular çözüme kavuşturulmalıdır.

Öncelikle merkezin tüm alanlarının profesyonel yangın firmalarındaki uzman mühendisler tarafından etraflıca taranması ve keşfi zaruriyeti doğmaktadır. Hangi tür mağazalar bulunduğu, geniş alanlarda hangi faaliyetlerin yapılacağı, yangın çıkış noktaları, çalışanların eğitimleri, söndürücü sistem seçimi, söndürme ajanlarının tercihi gibi hususlar mühendisler tarafından ücretsiz keşif aşamasında belirlenmelidir. Bu keşiften sonra merkez yöneticileri ile konu görüşülmeli ve kaç türlü söndürme sistemi kurulacağına karar verilmelidir.

Alışveriş merkezleri birbirinden bağımsız gibi görünen mağazalardan oluşmakla birlikte, birinde ortaya çıkabilecek bir yangın riski merkezin tümünü tehlikeye atacaktır. Bu yüzden mağazaları, sektörlerine göre koruyacak uygun söndürme sistemi seçilmelidir. Su ile söndürülebilecek ürünlerin olduğu mağazalarda sprinkler sistemler, yandığından Co2 ile etkili şekilde sönebilecek ve ürünlere zarar gelmeyecek mağazalarda Karbondioksitli söndürme sistemleri gibi tercihler, iş koluna göre ve meslek alanına göre değerlendirilir.

AVM Mağazalarının Yangın Söndürme Sistemleri ile Korunması

Bazı alanlarda manuel yangın söndürücüler ile etkili olmak mümkündür. Böyle yerler için ise personelin yangın söndürme tiplerini kullanabilme yeteneğinin arttırılması konusu akla gelir. Deneyimli yangın firmalarında bu alanda eğitim verecek uzmanlar bulunmaktadır. Danışmanlık ve Eğitim başlığı altında sunulan bu hizmet, yangın söndürme sistemleri kontratında yer alır. Böylece imzaya alınan sözleşme kapsamında personelinizin eğitilmesi sağlanır.

Yangın eğitimi vermekle yükümlü bir diğer kuruluş ise Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleridir. İş Güvenliği uzmanlığı hizmeti ve işyeri hekimliği hizmeti aldığınız bu kuruluş da yangın eğitimini verebilir. AVM kapsamındaki mağazaların yangın söndürme sistemleri ile korunması oldukça iyi bir projelendirme ile mümkün olur. Bunu sağlayacak yetenekteki mühendislerimiz ile her zaman hizmetinizde olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Çeşitli yangın söndürme sistemlerini içeren yangın söndürme planları içinde personel davranışları da yer alır. Sistemlerin söndürme ekiplerine zaman kazandırması için hem periyodik bakımlarının yapılmış olması hem de algılama sistemlerinin desteğini almış olması gerekir. Yangın alarmları da kalabalık grupların AVM’yi sağlıklı şekilde erkenden terk etmesi için avantaj sağlar.

AVM Mağazalarının Yangın Söndürme Sistemleri ile Korunması - YSC Yangın

AVM Geniş Alanların Yangın Korunması

Alışveriş merkezlerinde yalnızca mağazalar yer almaz. Aynı zamanda oyun alanı, yemek alanı, etkilik alanı, fuar alanı, konser alanı gibi çeşitli faaliyetlerin yapılabileceği, kalabalık insan grubunun bir arada bulunabileceği geniş alanlar da bulunur. Açık havadaki bu alanlar dışında AVM çatısı altındaki geniş alanların yangından korunması ise farklı bir bakış açısı gerektirir. Bu tip yerlerin yangın riskini değerlendirmek iyi analiz yaparak sistem belirlemek önemlidir.

Geniş alanların genelde çok yüksek tavanları bulunur. Bu yüksek tavanlara otomatik sistem yerleştirmek gerekir. Herhangi bir yangın anında yüksekten zemine kadar etkili olabilecek sprinkler sistemler oldukça etkili olacaktır. Basınçlı şekilde su vererek tabandaki bir yangını söndürecek sprinkler hesabı yapmak gerekir. Bu da uzman mühendislerin projelendirme aşamasında yapacağı bir işlemdir.

AVM’lerin yangından korunması belirli bazı ilkelere uymakla mümkün olacaktır. Yangın firmaları yangın söndürme sistemleri konusunda uzman personelini görevlendirerek, bu tip yerlerin ve içinde yer alması muhtemel insanların korunması için gerekli çalışmaları yapmalıdır. Böylece hem alışveriş merkezini ziyaret eden insanların hem de ürünlerin korunması sağlanmış olur.

AVM Geniş Alanların Yangın Korunması - YSC Yangın

Yangın Söndürme Bilgi Bloğu

Kalite Standartları

Markalar

Bizi Takip Edin

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. 
YSC Yangın Söndürme Cihazları ve Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik

E-Bülten

  • Mimar Sinan Cad. Velibaba San. Sitesi B1 Blok No:8 Kurtköy-Pendik-İstanbul

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.