Skip to main content

Karbondioksit Gazı Hangi Yangınlarda Kullanılır?

Yangınlar çeşitli maddelerin yanmasına göre çeşitli sınıflarda karşımıza çıkmaktadır. Yangın sınıflarına uygulanan yangın söndürme sistemleri ve yöntemleri de haliyle değişiklik göstermektedir. Buna göre karbondioksit gazı hangi yangınlarda kullanılır? Hangi tip sınıf yangınlarında bu söndürme sistemine ihtiyaç duyulur? Detaylar yazımızda mevcut...

A sınıfından F sınıfına kadar olan yangın sınıflarında karbondioksit yangın söndürme sistemi E sınıfı yangınlarda daha çok ele alınabilir. Nitekim E sınıfı yangınlar elektrik yangınlarının meydana geldiği yangınlardır. Elektrik yangınlarında iletkenlik çok fazla olduğundan dolayı su kullanılmamaktadır.

Karbondioksit Yangın Söndürme Gazı Hangi Yangınlarda Kullanılır? - YSC Yangın

Su kullanılmayan bu yangınlarda karbondioksit gazı söndürme sistemi kullanılarak yangın etkisiz hale getirilebilir. Son derece kapsamlı ve verimli biçimde uygulanan bu yöntemle birlikte elektrik yangınları çok kolay biçimde söndürülebilir ve bertaraf edilebilir.

CO2 Yangın Söndürme Sistemi

Elektrik yangınlarında kullanılan CO2 yangın söndürme sistemi içerisinde barındırdığı karbondioksit malzemesiyle birlikte yangını etkisiz hale getirmektedir. Karbondioksit yangın söndürme sistemi içerisinde yer alan karbondioksit ortamdaki oksijen miktarını azaltıcı etkiye de sahiptir.

Bu bağlamda suyun kullanılmaması gerektiği elektrik, E sınıfı yangınlarda mutlaka karbondioksit söndürme sistemi ele alınmalıdır. Elektrik yangınlarının çok pratik ve kolay biçimde söndürülmesi adına başvurulan CO2 yangın söndürme sistemi içerisindeki malzemeler ile birlikte yangının çok daha kapsamlı biçimde söndürülmesini sağlayacaktır.

Karbondioksit Gazı Hangi Yangınlarda Kullanılır? - YSC Yangın

Karbondioksit Yangın Söndürme Tüpü

Karbondioksit yangın söndürme tüpü yazımızın genelinde de bahsettiğimiz üzere özellikle de elektrik yangınları başta olmak üzere metal yangınlarında da etkilidir. Bu tür yangınlarda kullanılmaması gereken su, iletkenlik özelliği ile yangının daha da şiddetlenmesini sağlayacaktır. Bu bağlamda yangın söndürme tüplerine ihtiyaç duyulması bu tür yangınlar için önceliklidir.

Nitekim yangınlarda kişilerin nasıl davranması gerektiğiyle alakalı eğitimleri de almaları gerekmektedir. Evlerde, işyerlerinde, konutlarda, dairelerde ve bu tür çeşitli kapalı alanlarda mutlaka bulundurulması gereken yangın söndürme sistemleri arasında karbondioksit yangın söndürme tüpü de olmalıdır. Bu yangın söndürme tüpleriyle birlikte yangınlar çok daha iyi biçimde etkisiz hale getirilerek son derece sağlıklı bir yöntem de tercih edilmektedir.