Skip to main content

Yangın Söndürme Pompaları

Yangın pompası acil durumlarda can ve mal güvenliğinin sağlanmasında önemli bir rol oynayan, suyun belirli bir basınçla sisteme gelmesini sağlayan, en önemli yangınla mücadele araçlarından biridir. Yangınla etkili bir şekilde mücadele etmek için suyun gerekli basınçta iletilmesini sağlayan yangından korunma sistemlerinin hayati bir bileşenidir. Yangın pompasının nasıl çalıştığını, ilgili temel bileşenlerini ve yangın pompası çalışma prensibini teknik personel haricinde, kullananların da bilmesi önemlidir.

Yangın pompası, yangınla mücadele çabalarının etkinliğini sağlamada hayati bir rol oynar ve güvenilir bir sisteme yatırım yapmak çok önemlidir. Bahsedilen faktörleri göz önünde bulundurarak, özel ihtiyaçlarınız ve bütçeniz için doğru yangın pompasını seçerken bilinçli kararlar vermek, başlangıçt aatılacak en doğru adım olacaktır.

Günümüzde yangın pompası tercih ederken, işlevini en iyi şekilde yerine getiren pompa markalarının tercih edilmesinin sağlayacağı fayda elbette önemli iken; kurulumu yapacak teknik firmanın deneyimli olması gerektiği de gözden kaçırılmamalıdır.

Yangın Söndürme Pompaları, Hidrofor Fiyat - YSC Yangın

Yangın Pompası Nasıl Çalışır?

Yangın pompası, yangını söndürmek amacıyla su basıncını ve akışını artırmak için tasarlanmış özel cihazlardır. Suyu, özel bir su deposu, belediye su boruları veya rezervuar gibi güvenilir bir kaynaktan alıp, yangın durumunda istenilen yere ulaşabilmesi için basınçlandırarak çalışırlar. Yangın pompalarının nasıl çalıştığına dair ayrıntılar, olası arızalarda ne yapılması gerektiğini de göz önüne serecektir.

 • Su Kaynağı: Yangın pompası tipik olarak özel bir yangın suyu depolama tankı, doğal bir su kütlesi veya belediye su kaynağı olabilecek bir su kaynağına bağlanır. Kaynağın güvenilir olması ve sürekli bir akışın sağlanması için yeterli su kaynağına sahip olması gerekir.
 • Giriş Vanası: Su öncelikle bir giriş vanası vasıtasıyla yangın pompasına çekilir. Bu valf suyun pompaya akışını düzenler ve geri akışı önler.
 • Pompa Grubu: Yangın pompasının kalbi, bir motor veya motor ile pompanın kendisinden oluşan pompa grubudur. Motor, pompayı çalıştırmak için gerekli gücü sağlar.
 • Pervane ve Gövde: Pompanın içinde, kavisli kanatlara sahip dönen bir bileşen olan pervane gerekli basıncı üretir. Pervane döndükçe suyu, suyun basıncını artıracak şekilde tasarlanmış mahfazaya doğru iter.
 • Tahliye Vanası: Basınçlandırıldıktan sonra su, akış hızını kontrol eden ve basıncı koruyan bir tahliye vanası yoluyla yangın pompasından çıkar.
 • Boru ve Hortum Bağlantıları: Yüksek basınçlı su daha sonra bir boru ve hortum ağı aracılığıyla yağmurlama sistemleri, hortumlar veya dikey borular gibi yangın söndürme sistemine taşınır.
 • Etkinleştirme: Yangın pompaları manuel olarak etkinleştirilebilir veya daha yaygın olarak, yangından korunma sistemi ısı veya duman sensörleri aracılığıyla bir yangın tespit ettiğinde otomatik olarak etkinleştirilir.
Yangın Söndürme Hidrofor Pompa - YSC Yangın

Yangın Pompası Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Yangın pompası fiyatlarını etkileyebilecek çeşitli faktörler bulunmaktadır. Pompa markası, tipi, kapasitesi, debisi, beygir gücü, imalatında kullanılan malzeme, sahip olduğu sertifika yangın pompası fiyatlarının belirlenmesinde rol oynamaktadır. 

 • Santrifüj ve pozitif deplasmanlı pompalar olmak üzere farklı tipte yangın pompaları bulunmaktadır. Santrifüj pompalar daha yaygın olarak kullanılır ve genellikle pozitif deplasmanlı pompalara göre daha uygun maliyetlidir.
 • Yangın pompasının gerekli kapasitesi ve debisi, maliyetini önemli ölçüde etkiler. Daha yüksek akış hızları sağlayabilen daha büyük kapasiteli pompalar daha pahalı olacaktır.
 • Pompa motorunun veya motorunun beygir gücü (HP) cinsinden ölçülen gücü, önemli bir maliyet faktörüdür. Daha yüksek HP'ye sahip pompalar daha büyük hacimlerde su taşıyabilir ve daha yüksek bir fiyat talep edebilir.
 • Pompanın yapımında kullanılan malzemeler maliyetini etkileyebilmektedir. Yüksek kaliteli, korozyona dayanıklı malzemeler fiyatı artırabilir ancak daha iyi dayanıklılık sunar.
 • Yangın pompalarının, acil durumlarda güvenilirliğini sağlamak için belirli standartları ve sertifikaları karşılaması gerekir. Daha sıkı standartları karşılayan pompalar daha yüksek fiyatlara sahip olabilir.
 • Kurulum sürecinin karmaşıklığı maliyetleri etkileyebilir. Yer altı veya batık yangın pompası kurulumları daha fazla kaynak ve uzmanlık gerektirebilir.
 • Yangın pompanızın güvenilir ve işlevsel kalmasını sağlamak için bakım ve servis sözleşmeleriyle ilgili uzun vadeli maliyetleri göz önünde bulundurun.
 • Yerel inşaat kanunları ve yönetmelikleri, yangın pompalarının tasarımını ve kurulumunu etkileyebilir ve bu da uyumluluk gerekliliklerini karşılamak için ek maliyetlere yol açabilir.

Kalitesi ve güvenilirliği ile tanınan köklü markalar genellikle daha yüksek fiyatlar talep eder. Bu daha büyük bir başlangıç yatırımına neden olsa da, uzun vadeli güvenilirlik açısından kendini amorti edebilir.