Sprinkler Sistemler Hakkında Yanlış Bilinen Bilgiler

Sprinkler söndürme sistemleri birçok alanda başarılı şekilde kullanılan ve çoğu binada rastlayabileceğiniz yangından korunma yöntemlerinin başında gelmektedir. Sprinkler sistemi tanıtarak avantajlarını ve hakkında yanlış bilinenleri sıralayalım.

Sprinkler sistemler genelde bir su kaynağına bağlı olacak şekilde monte edilen ve yangına müdahale ederken suyu sis haline getirerek dağıtan sistemlerdir. Bir sprink başlıktan metrelerce yere nüfus edebilmesi en büyük avantajıdır. Dolayısıyla geniş mekanlar korumak söz konusu olduğunda ve elbette söndürücü madde olarak su uygunsa, sprinkler sistemleri oldukça önemli şekilde hizmet etmektedir.

Su kaynağından gelen su öncelikle belirli bir basınçtadır. Daha sonra spink başlıktan sis şeklinde alevlerin üzerine zerk edilir. İşyerinizi, evinizi, deponuzu, sevdiğiniz anılarınızı ve elbette sevdiklerinizi korumanın en güvenilir ve az maliyetli yollarından birisidir.

Sprinkler Sistemler Hakkında Yanlış Bilinen Bilgiler - YSC Yangın

Yangın Başladığında Binadaki Tüm Sprink Başlıklar Patlar mı?

Yangın başladığında sistemin aktive olması için gönderilen sinyal olan duman veya ısı artışının, binadaki tüm sprink başlıkları patlattığı yönünde bir mit vardır. Yanlış olan bu bilgi ne yazık ki araştırma eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Deneyimli mühendislere danıştığınız zaman bunun yanlış oluğunu sizlere söylerler.

Modern sprinkler sistemler teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanılarak üretilmektedir. Monte edilirken de sisteme tanımlama yapılmakta ve yalnızca duman veya ısı algılanan katta aktif olması sağlanmaktadır. Genelde 68 derecelik bir ısı fark ettiğinde aktif hale gelerek bünyesinde suyu bırakmaya başlayan sprinkler söndürme sistemleri, sahip olduğu ısı sensörleri sayesinde hatasız bir söndürme işlevi yürütmektedir. Hızlı bir müdahale prensibine sahip olduğu için yangını hızlı şekilde kontrol altına almaktadır. Genellikle de tehdidin etkisiz hale gelmesi için bir veya iki sprinkin patlaması yetmektedir.

Sprinkler Sistemler Lüks mü?

Birçok aile veya işyeri sahibi klasik söndürme metotlarının yeterli olduğunu düşünmekte ve yangın tehdidini ortadan kaldırmada sprinkler sisteminin lüks olduğuna inanmaktadır. Oysa ki söndürme ajanlarının etki derecesine bakıldığında otomatik sprinkler sistemlerin çok daha seri ve az maliyetli olduğu görülür.

Özellikle barındırdığı duman veya ısı dedektörlerinin maliyetli olduğunu düşünen insanlar, ne yazık ki etki derecesine önem vermemektedir. Hiçbir yangın söndürme sisteminin maliyeti, yangının verdiği maddi ve manevi zarardan fazla olamaz.

Sprinkler Sistemler Lüks mü? - YSC Yangın

Sprinkler Sistemler Pahalı mı?

Spinkler sistemler kesinlikle pahalı bir sistem değildir. Maliyetinin diğer sistemlerden az olduğu görülecektir. Özellikle yeniden dolum maliyetinin olmaması, bakımlarının daha uygun olmasını sağlamaktadır. Yapacağınız masrafların çoğunun bir defaya mahsus olacağını unutmamalısınız.

Elbette isteyeceğiniz ek donanımlar veya ekipmanların kendisine göre bir maliyeti vardır. Ancak şu göz önünde bulundurulmalıdır ki; yapılan deneysel araştırmalar ve incelenen istatistikler, sprinkler sistemlerin mal kayıplarını % 85 oranında engellediğini göstermektedir. Bu fayda analizi yapıldığında bile sistem maliyetinin önemsenmemesi gerektiği görülmektedir. Yangın tedbirlerinin tamamının sadece bir hayat kurtaracağı analiz edilse bile, bir insana hayatını hiçbir maliyetle kıyaslanamayacağı gerçeği önümüze çıkacaktır.

Sprinkler Sistemler Malzemelere Zarar Verir mi?

Sprinkler söndürme sistemleri söndürme alanında söndürülen malzemeye veya mekândaki materyallere zarar vermez. Çünkü aktarılan su tamamen sis veya yağmurlama şeklinde olup, basıncı ile zarar verme ihtimali sıfırdır. Dolayısıyla zarar verdiği düşüncesi yanlıştır. Yangının yaratacağı hasar her zaman için suyun yaratacağı hasardan daha fazladır.

Yangının kendisi zaten başlı başına bir yıkım yaratır. İtfaiye ekiplerinin su ile müdahalesi kesinlikle yangının yaratacağı olumsuz etkiden fazla olmaz. Sprinkler sistemler de zaten yüksek basınçlı bir müdahale etkisi yaratmaz. Bu nedenle sprinkler söndürme sistemlerinden püskürtülen suyun malzemelere veya materyallere zarar verdiği düşüncesi yanlış olmaktadır.

Sprinkler Sistemler Malzemelere Zarar Verir mi? - YSC Yangın

Kalite Standartları

Markalar

Bizi Takip Edin

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. 
YSC Yangın Söndürme Cihazları ve Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik

E-Bülten

  • Mimar Sinan Cad. Velibaba San. Sitesi B1 Blok No:8 Kurtköy-Pendik-İstanbul

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.