FE25 Gazlı Söndürme Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

FE25 Gazlı Söndürme Sistemleri Nerelerde Kullanılır? - YSC Yangın

Piyasada kullanılan en temiz gazlardan biri olan FE25 gazlı söndürme sistemleri nerelerde kullanılır sorusunu henüz yangın danışmanlığı almamış firma ve işletmelerin çoğu sormaktadır. Yangın firmaları tarafından önce etüt yapılarak sisteminiz, mekanınız, sektörünüz, çalışma sahanız, alanın hacmi ve yüksekliği gibi kriterler incelenmektedir. Hangi söndürme sisteminin kullanılacağı yönündeki kararı uzman mühendislerimiz vermektedir.

Gazlı söndürme sistemleri de arkasında atık bırakan ve bırakmayan şeklinde iki gruba ayrılabilir. Hassas materyallerin olduğu bölgelerde temiz gazlı söndürme sistemlerinin kullanıldığı ve başarı sağladığı görülür. FE25 gazı da arkasında atık bırakmaması ve temizlik gerektirmemesi nedeniyle, birçok sektör tarafından ilgiyle talep edilmektedir. Bu konuda elbette teknik danışmanlarımızın da fikri alınmak suretiyle, nasıl bir çalışma yapılacağına karar verilmektedir.

Bu amaçla yapılan incelemelerde FE25 gazlı söndürme sistemlerinin en çok kullanıldığı alanlar olarak şu alanlar belirlenmiştir:

 • Kesintisiz güç kaynağı sistemlerinde
 • Transformatör sistemlerinde
 • Server depolarında
 • Arşive ve müzelerde
 • Manyetik materyallerin bulunduğu arşiv ve depolarda
 • Kablo galeri ve tünellerinde
 • GSM Operatörleri kabin ve vericilerinde
 • Doğalgaz dağıtımı yapan tesislerde
 • ATM kasalarında, nakit yönetimi araçlarında
 • Elektronik sistemlerin bütününde
 • Jeneratör dairelerinde
 • Kimya sektöründe uygun alanlarda
FE25 Gazlı Söndürme Sistemlerinin Avantajları - YSC Yangın

FE25 Gazlı Söndürme Sistemlerinin Avantajları

Temiz gazlar kategorisinde olduğu için FE25 gazlı söndürme sistemlerinin avantajları çok fazladır. Hassas bir sektöre sahipsiniz, korumaya çalıştığınız, depoladığınız, işlediğiniz veya hizmet sektöründe kullandığınız araçlar ve materyalleri yangından korumak istiyorsunuz. Bu konuda size yardımcı olabilecek en profesyonel çözüm FE25 gazlı sistemleri olmaktadır. Bu açıdan bakacak olursak materyallerinizin yangından zarar görmemesi ve daha da fazlası yangından sonra bile söndürme sistemleri tarafından hasar verilmemesi için en ideal seçim FE25 olacaktır.

Elektrik yönünden iletkenliği bulunmayan FE25 gazı yangın anında olası etkileşimlerde müdahale ekiplerini de, yangın anında orada bulunan kişileri de korumaktadır. Ayrıca yapısı ve içeriği itibariyle insan sağlığını tehlikeye atmaması da acil durumlarda profesyonel olmayan kişilerin bile maskesiz müdahalesini mümkün kılmaktadır. Ancak akla şu soru gelebilir; yangının sönmesi için en ideal müdahale tarzı ortamdaki oksijen miktarının azaltılmasıdır. FE25 gazı oksijen miktarını azaltmadan nasıl söndürüyor, eğer oksijen miktarını azaltıyorsa insan sağlığına nasıl zarar vermiyor?

Bu soruların cevabı şu şekildedir. Ortamdaki oksijen miktarını azaltsa bile sadece yanma sınırının altına düşürmektedir. Karbondioksitli söndürme sistemleri gibi oksijen miktarını tamamen yok etmemektedir. Ayrıca karbondioksitin direkt olarak insanı boğucu bir etkisi varken FE25 gazının böyle bir özelliği ve etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle insan sağlığını tehlikeye atmayan temiz gazlar kategorisinde yer alıyor.

FE25 Gazlı Söndürme Sistemleri Güvenli mi? - YSC Yangın

FE25 Gazlı Söndürme Sistemleri Güvenli mi?

FE25 gazlı söndürme sistemleri yangın ortamında bulunan canlılar için güvenlidir. Diğer yandan söndürülecek malzemelerin niteliğine zarar vermemesi açısından da güvenli olarak nitelendirilmektedir. Bu sayısız defa yapılan testlerle kanıtlanmış bir gerçekliktir. Söndürme özelliği bulunmasına rağmen insan sağlığına zarar vermemesi, tercih edilmesindeki ana iki sebepten birisidir.

FE25 gazlı söndürme sistemleri başlı başına güvenli bir sistemdir. Ancak yangın algılama ve ihbar sistemleri ile kullanılarak çok daha güvenli hale getirilebilir. Algılama ve bildirme sistemleri yangın ilk anında fark edebildiği için otomatik olarak panele bildirmekte ve FE25 gazının salınımı konusunda komut vermektedir. Yangın başlamadan söndüğü için de korunacak malzemelerin zarar görmemesi sağlanır.

FE25 gazının müdahale amaçlı boşalmasından sonra ortamın temizlenmesine gerek duyulmaz. Ancak yangın anında ortaya çıkan duman ve temiz gaz nedeniyle ortama yayılan dumanın ortamdan uzaklaşması için havalandırma yapılması iyi olacaktır.

Yangın Söndürme Bilgi Bloğu

Kalite Standartları

Markalar

Bizi Takip Edin

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. 
YSC Yangın Söndürme Cihazları ve Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik

E-Bülten

 • Mimar Sinan Cad. Velibaba San. Sitesi B1 Blok No:8 Kurtköy-Pendik-İstanbul

 • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.