Yangın Eğitimi ve Tatbikatların Önemi

Doğal afetler arasında yer alan yangınlar insanların can ve mal kaybına sebep olacak en tehlikeli afetlerdendir. Özellikle de kapalı alanlarda insanların tutsak kalması ve yangınlardan çıkan dumanlardan da etkilenmesi kişilerde çok büyük hasarlar da bırakmaktadır. Buna göre yangınlarda kişilerin daha fazla tecrübeye sahip olması adına yangın eğitimi ve tatbikatların önemi de araştırılması gerekiyor.

Okullarda çok fazla tekrarlanan yangın tatbikatları çok önemli eğitimlerin de başında gelmektedir. Nitekim gerek okullarda gerek evlere gerek işyerlerinde gerekse de bu gibi kapalı alanlarda çıkabilecek yangınlara karşı kişilerin nasıl davranması gerektiğiyle alakalı tatbikatların düzenlenmesi kişiyi o anlarda daha sakin yapacaktır. Özellikle de bu gibi afetler karşısında heyecanına yenik düşerek ne yapacağını bilmeyenler için yangın eğitimi ve tatbikatların önemi çok daha fazla olmalıdır.

Yangın Eğitimi ve Tatbikatların Önemi - YSC Yangın

Yangın Tatbikatı Eğitimi

Yangın tatbikatı eğitimi amacı yangın anında kişilerin nasıl davranması gerektiğiyle alakalı yönlendirmelerin doğru yapılmasıdır. Özellikle de belirttiğimiz üzere yangın tatbikatlarının kişilerin doğru yönlendirecek olması da yine bu noktada felaketlerin etkisinin azaltılmasına da yardımcı olacaktır.

Yangın tatbikatlarında ve eğitimlerinde genel olarak yangınla mücadele yöntemleri için bilgilerin pratik olarak sunulması, teori olarak da yine kişilerin ne gibi davranmaları gerektiğiyle alakalı bilgileri edinmesi mümkündür. Tüm bu bilgilendirmeler ile alakalı olarak kişilerin mutlaka eğitimlere ayak uydurması da gerekmektedir. Yangın eğitimleri ve tatbikat eğitimlerini almak için belirli kurum ve kuruluşlara başvurular da yapılabilir.

Yangın Tatbikatı Eğitimi - YSC Yangın

Yangın Eğitimi Nasıl Yapılır?

Yangın eğitimi doğal afetler arasında en çok zararı verenlerden biri olarak yangınların engellenmesi amacıyla bilgi edinildiği eğitimlerdir. Yangın eğitimi alan kişilerin yangın anlarında nasıl davranması gerektiği, ne gibi yangına müdahale yöntemleri uygulaması gerektiği ve hangi söndürücüleri kullanması gerektiğiyle alakalı temel ve teknik bilgileri alması mümkündür. Buna göre yangın eğitimi genel içeriği şu şekildedir:

  • Yangın dolapları ve itfaiye hortumları
  • Yangın Türleri, Yangın yerindeki tehlikeler
  • Yanma ve yangın, Yangına sebep olacak faktörler
  • Yangın acil durum ekipleri ve görevleri
  • Yangın türüne göre uygun olan yangın söndürme cihazlarını kullanma
  • Söndürme maddeleri, Yangın söndürme cihazları ve kullanımı
  • Başlangıç esnasındaki yangınları söndürme
  • Yangın anında acil durumda yapılması gerekenler

Tüm bu yangın eğitimi ve tatbikat eğitimlerinin alınmasıyla birlikte kişiler yangın anlarında nasıl davranacaklarını bilerek hareket edecektir. En basiti yangınların neyden meydana geldiklerini de tespit ederek ona uygun söndürme sistemlerini kullanacaklardır. Nitekim yangınlarda bazen yanlış söndürme sisteminin kullanılması yangınları söndürmek bir yana yangınların etkisini de daha fazla artıracaktır. Bu gibi temel ve teknik bilgilerin alınması amacıyla yangın eğitimlerine katılım gösterilmesi de son derece önemlidir. Aksi taktirde yangınlar birçok felakete yol açabileceği gibi can ve mal kayıplarını da artıracaktır.

Yangın Eğitimi Nasıl Yapılır? - YSC Yangın

Yangın Söndürme Bilgi Bloğu

Kalite Standartları

Markalar

Bizi Takip Edin

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. 
YSC Yangın Söndürme Cihazları ve Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik

E-Bülten

  • Mimar Sinan Cad. Velibaba San. Sitesi B1 Blok No:8 Kurtköy-Pendik-İstanbul

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.