Gazlı Yangın Söndürme Teknikleri

Gazlı Yangın Söndürme Teknikleri - YSC Yangın

Yangınlar insanların hayatına ve mallarına direkt olarak etki eden büyük felaketlerdir. Yangınlar kendi içerisinde çeşitli sınıflara da ayrılır. Bu sınıflar arasında yer alan gazlı yangınlar, C sınıfı kapsamında değerlendirilir. Buna göre gazlı yangın söndürme teknikleri de ele alınarak gazlı yangınlar kısa süreler içerisinde söndürülebilir. Peki gazlı yangın söndürme teknikleri nelerdir?

Yazımızda bu tekniklere ve yangınların genel anlamda nasıl söndürülmesiyle alakalı yöntemlere değineceğiz.

Gazlı Yangınlar Ne İle Söndürülür? - YSC Yangın

Yanıcı gaz ve basın altındaki sıvılaştırılan gaz haldeki maddelerin yanması gazlı yangınları oluşturur. C sınıfı yangınlar olarak nitelendirilen gazlı yangınlar, soğutma işlemi yapılarak söndürülmektedir. Yangın kaynağının kesilmesi bu noktada önemli bir aktivitedir.

Gazlı Yangınlar Ne İle Söndürülür?

Gazlı yangınlar belirttiğimiz üzere çeşitli yanıcı gazların yanmasından dolayı oluşan yangın sınıfıdır. Gaz yangınları ne ile söndürülür kapsamında ise kuru kimyevi kimyasal tozlardan söz etmek mümkündür. Kuru kimyasal söndürme sistemleri gaz yangınlarında ve çeşitli birçok yangın sınıfında kullanılmaktadır.

Bilinenin aksine suyun kullanılması bazı yangınların daha da alevlenmesini sağlar. Bu nedenden dolayı C sınıfı dahil birçok yangın türünde su kullanılmaz. Gazlı yangınlarının söndürülmesi için ayrıca yangının kaynağı da kesilerek soğutma işlemi uygulanmalıdır. Aksi taktirde gaz yangınları daha da alev alarak geniş alanlara yayılabilir. Bu durum da yangınların daha da alevlenmesini ve insanlara olan zararının da daha da artmasını sağlayabilir.

C Yangın Sınıfı - YSC Yangın

C Yangın Sınıfı

Yangın sınıfları kendi içerisinde A sınıfından F sınıfına kadar ayrılır. Bu sınıflarda ise genel anlamda yangınların farklı maddelerden çıktığını söylemek mümkündür. A sınıfı yangınlar katı maddeler, B sınıfı yangınlar sıvı maddeler, C sınıfı yangınlar ise gaz maddelerin yanmasından dolayı ortaya çıkan yangın türleridir. Bu yangın türlerinin söndürülmesi için de yine çeşitli önlemler vardır.

Yangın sınıfları kapsamında D sınıfı yangınlar metal, E sınıfı yangınlar elektrik, F sınıfı yangınlar ise yanmış yağların yanmasından dolayı meydana gelen yangın türleridir. Köpüklü sistemler, kuru kimyevi toz sistemler ve daha birçok sistem bu gibi yangınların söndürülmesinde kullanılabilir.

Yangın Söndürme Bilgi Bloğu

Kalite Standartları

Markalar

Bizi Takip Edin

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. 
YSC Yangın Söndürme Cihazları ve Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik

E-Bülten

  • Mimar Sinan Cad. Velibaba San. Sitesi B1 Blok No:8 Kurtköy-Pendik-İstanbul

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.