Veri Merkezleri ile BT Odalarını Yangından Koruma Yöntemleri

Veri merkezleri ile Bilişim Teknolojileri Odalarını yangından korumak, sistem güvenliğini sağlamak açısından çok önemlidir. Verilerin uzaktan bağlantı yoluyla kopyalandığı ve çalındığı gerçeği bir yana, bulunduğu sistemi fiziksel olarak da korumak gerekir. Bu yüzden veri merkezi güvenliği kapsamında yalnızca barındırdığınız verileri siber saldırı veya yazılımsal arızalara karşı değil, aynı zamanda aşırı şekilde ısınan sunucuların neden olabileceği yangın, elektrik arızası ve diğer beklenmedik nedenlerden kaynaklanan fiziksel tehditlere karşı da korumak için gereklidir.

Veri Merkezleri ile BT Odalarını Yangından Koruma Yöntemleri - YSC Yangın

Veri merkezinde yangın çıktığı zaman hızlı bir şekilde söndürmeye hazırlıklı olmanız gerekir. Tesisinize veya çalışanlarınıza yangının verebileceği zararı minimize etmek için bir planınız olması önemlidir. Bu nedenle yangın tehlikesi ile karşı karşıya kalmadan önce tesisin yangın güvenliği konusunda yeterince tedbir ile donatılmış olduğundan emin olmalısınız. Bu tür hassas makinelerin ve araçların olduğu birimlerde yangını algılama sistemlerinin ve hızlı şekilde müdahale edecek otomatik sistemlerin varlığı güven verecektir.

Yeni bir Bilişin Teknolojileri veya veri depolama birimi kursanız da mevcut sistemi güçlendirmeye çalışsanız da almanız gereken birtakım önlemlerin olduğu bilinen bir gerçektir. Bu yüzden uzmanların önerdiği, sisteminizi ve depolama kabiliyetinizi koruyabilecek en etkili üç yöntemden bahsetmek istiyoruz. Bunların birincisi veri merkezinin fiziksel yapı kısmını yangına dayanıklı malzemelerle oluşturmaktır. Buna binanın kendisi, odalar ve raflar dahildir. İkincisi veri merkeziniz ile donanımsal araçların ayrı odalarda tutulmasının faydasıdır. Üçüncüsü ve sonuncusu ise elbette veri merkezinize yangın söndürme sistemleri entegre etmenizdir.

Veri Merkezleri ve BT Odalarında Yangın Alarmı Gerekliliği

BT odaları ve veri merkezlerinde oluşabilecek aşırı ısınmaya karşı binanız, odanız ve raflarınız ne kadar dayanıklı olursa olsun, kullandığınız ekipmanlar güçsüz kalabilir. Başlama emaresi gösteren yangının anında kontrol altına alınmasını sağlayacak hızlı müdahaleyi ancak yangın ikaz sistemleri başarabilecektir. Normalde kullanılmayan alarma ve ikaz sistemlerinde yangının başladığından ancak tutuşma gerçekleşince veya yangın büyüyünce haberiniz olmaktadır.

Bu durum elbette yangına karşı önlem alınması noktasında elinizi zayıflatır. Bu yüzden yangından etkilendiğinde size büyük miktarda zarar verebilecek sistemlerinizi ikaz sistemleri ile korumak en mantıklısı olacaktır. Yangın ikaz sistemleri otomatik söndürme sistemine doğru bilgi göndererek yangının başladığını haber verir ve müdahaleyi mümkün kılar. Böylece yangından korunmak için çok önemli bir işlevi yerine getirmiş olur. Otomatik yangın söndürme sistemleri ile veri merkezinizi etkili şekilde koruyabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz veri merkezi ile fiziksel BT donanımlarının ayrı odalarda tutulması, aşırı ısınmaya karşı alınması gereken önlemlerden biridir. Raflar yanmaz malzemeden imal edilmiş olabilir veya odanın yalıtımı sağlam olabilir ancak aşırı ısınan donanımların, yazılım kısmı değerli olan veri sistemini tehdit etmemesi adına ayrı odalar fikri benimsenebilir.

Veri Merkezleri ve BT Odalarında Yangın Alarmı Gerekliliği - YSC Yangın

Bilişim Teknolojileri Sistemlerini Yangından Etkili Şekilde Koruma

Bilişim teknolojileri sistemlerini yangından etkili şekilde korumak için ise uygun yangın söndürücü ajanların kullanıldığı otomatik yangın söndürme sistemleri çözüm sunmaktadır. Bunun için yangın alarm ve ikaz sistemlerinin, söndürme tertibatının ve kullanılacak nozullerin sağlıklı şekilde monte edilmesi ve periyodik bakımlarının yapılması gerekir. Profesyonel kadromuz ile en etkili veri koruma sistemlerini sunan firmamızdan alacağınız hizmet ile değerli yapılarınızı yangına karşı koruyabilirsiniz.

Bu tür sistemlerde kullanılan en etkili gazlar NFPA75 ve 76’dır. Ekipmanlarınızın yangın sırasında en az zararla ayrılması ve verilerinizin korunması için uygun ajanların kullanılması gerektiği ifade edilmektedir. Yanlış söndürücü ajanlar tesisinize zarar verebilir. Sadece veri merkezi depolama amacıyla kurulmuş tesislerin değil, aynı zamanda elektronik birimi bulunan tüm binalar için de bu tür söndürme sistemleri gereklidir.

Hastane Çalışanlarının Yangın Güvenliği Eğitimleri - YSC Yangın

Yangın Söndürme Bilgi Bloğu

Kalite Standartları

Markalar

Bizi Takip Edin

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. 
YSC Yangın Söndürme Cihazları ve Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik

E-Bülten

  • Mimar Sinan Cad. Velibaba San. Sitesi B1 Blok No:8 Kurtköy-Pendik-İstanbul

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.