Sağlık Tesisleri İçin Yangın Güvenliği Tedbirleri

Ülkemiz sağlık tesisleri açısından Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden birisidir. Sağlık turizmi amacıyla birçok yabancı hasta, ülkemizdeki sağlık kuruluşlarından istifade etmek için gelmektedir. Bu yüzden sağlık tesisleri için yangın güvenliği tedbirleri almak hem yerli hastalar hem yabancı hastalar hem de çalışanlar için üzerinde durulması gereken bir konudur.

Yangın güvenliğinin nasıl sağlanacağı ile ilgili profesyonellerden yardım almak gerekir. Deneyimli yangın firmaları bu konuda lider kuruluşlar olarak, uzmanları aracılığı ile hizmet vermektedir.

Sağlık Tesisleri İçin Yangın Güvenliği Tedbirleri - YSC Yangın

Sağlık tesisleri ihtiyacı olan insanlara en iyi şekilde bakmak için tasarlanan merkezlerdir. Adı ister hastane, ister aile hekimliği, ister diş kliniği isterse Wellness olsun, ana hedef insanların problemine çare bulmaktır. Bu tür tesislerde kullanılan düzenler ve ekipmanlar yangın tehlikesi içerebilir. Hastalar, hasta yakınları ve sağlık personelinin hayatını tehlikeye sokabilir. Bir yangın probleminde tesisten en hızlı çıkacak planı oluşturmak, çalışanların yangın eğitimi almasını sağlamak yangına müdahale edilebilecek manuel cihazlar bulundurmak, yangın algılama sistemleri ile korunmak ve yangın söndürme sistemleri monte ettirmek, sağlık tesislerindeki yangın tedbirlerinden bazılarıdır.

Uygun olan söndürme sistemleri ve bu sistemleri uyarıcı ihbar mekanizmalarını seçmek, tesisteki yangın riskini analiz etmek ve söndürücü bileşenleri belirlemek, tehlikeleri azaltmak için gereklidir. Hastaneler özelikle yataklı olanlar, yangın söndürme konusunda kesinlikle donanımlı olması gereken birimlerdir. Gece vakti başlayabilecek bir yangının sonuçları çok kötü olabilir. Bu nedenle algılama ve söndürme sistemlerinin birlikte varlığının önemi tartışılamaz.

Hastanelerde Kullanılacak Yangın Söndürme Sistemleri

Hastanelerde kullanılacak yangın söndürme sistemleri ile aslında yangın güvenliği tedbirlerinden birinden bahsetmiş olacağız. Bu önlemlerin içinde savunma mekanizması olarak kullanılabilecek yangın alarm sistemleri de gereklidir. Hastaneler ve sağlık kuruluşlarında farklı birimlerin risk analizi farklı olmaktadır. Laboratuarlarda kullanılan malzemeler ile polikliniktekiler benzer olmayabilir. Ameliyathaneler ile hasta odalarının risk seviyesi değişiktir.

Bu nedenle ünitelerde bulunan kimyasal maddeler ile ekipmanların analizi iyi yapılmalı ve en tehlikeli yanıcı-yakıcı-parlayıcı maddeleri söndürecek ajanlar tercih edilmelidir. Sulu ve gazlı seçenekler genelde uygun bulunmaktadır. Özellikle otomatik sistemlerdeki nozulların bu iki söndürme sistemine uygun olmasına dikkat edilir. Sağlık tesislerinde en fazla bulunan gazlar arasında olan nitrik asit ile oksijenin kolay şekilde yanması ve yanma olayının büyümesine sebep olması açısından, söndürme ajanı buralarda etkili olacak şekilde seçilmelidir.

Makinelerin olduğu birimlerde sulu söndürme sistemlerinin değerli ve pahalı makinelere zarar vermeyecek şekilde çalışacak bir prensibe sahip olması önem arz eder. Ayrıca yukarıda da bahsettiğimiz gibi yatılı kalan hastaların ve çalışanların sağlığını tehlikeye atmamak için gazlı söndürme sistemlerinin havalandırmanın mümkün olduğu odalarda aktif olması da dikkate değer bir ayrıntıdır.

Hastanelerde Kullanılacak Yangın Söndürme Sistemleri - YSC Yangın

Hastane Çalışanlarının Yangın Güvenliği Eğitimleri

Hastaneler için alınması gereken yangın güvenliği tedbirleri önemli olmakla birlikte, çalışanların yani sağlık personelinin yangın ile ilgili eğitim alması da hayati önem taşır. Yangın anı davranışları, tahliye planı, görev taksimi, ilk müdahale ekiplerine teorik yardım gibi birçok önemli başlık yangın eğitimi ile çalışanlara kazandırılmalıdır.

Yangın anındaki davranışlar ve binayı boşaltma çalışmaları özellikle sağlık personeli için çok önemlidir. Çünkü farklı sektördeki binalarda çalışanlar yangın anında yalnızca kendilerini bina dışına atmayla ilgilenirken, hastanelerde personelin hastaları kurtarma misyonu da vardır. Bu yüzden hastane yangınlarının önceden çok iyi çalışılması, kurtarma planlarının aktif olması, zaman zaman tatbikatların yapılması, rollerin pekiştirilmesi açısından önemlidir.

Sağlık tesislerinin tamamında buna benzer önlemlerin alınması, eğitimlerin verilmesi, yangın algılama, ihbar ve alarm sistemlerinin montajı, söndürme sistemlerinin varlığı güven verecektir.

Hastane Çalışanlarının Yangın Güvenliği Eğitimleri - YSC Yangın

Yangın Söndürme Bilgi Bloğu

Kalite Standartları

Markalar

Bizi Takip Edin

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. 
YSC Yangın Söndürme Cihazları ve Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik

E-Bülten

  • Mimar Sinan Cad. Velibaba San. Sitesi B1 Blok No:8 Kurtköy-Pendik-İstanbul

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.