Yangında Kullanılan Söndürme Maddeleri

Doğal afetler arasında yer alarak çeşitli birçok felakete ve zarara sebebiyet veren yangınlar insanlardan kaynaklı ya da çevreden kaynaklı olabilir. Ancak yangında kullanılan söndürme maddeleri hangi yangın tipi olursa olsun ya da yangının neyden kaynaklı olarak meydana geldiği olursa olsun mutlaka ilgili yerlerde bulundurulmalıdır.

Yangında kullanılan söndürme maddeleri genel olarak yangın tipine göre de değişiklik gösterebilir. Buna göre yangınlar A sınıfı, B sınıfı olmak üzere F sınıfına kadar gitmekte ve her bir yangın sınıfı da farklı malzemelerin yanmasından meydana gelmektedir. Bu anlamda yangın söndürme maddeleri de çıkabilecek yangınların sınıflarına göre tercih edilerek evlerde, işyerlerinde ya da buna benzer birçok alanda bulundurulmalıdır. 

Gazlı Yangın Söndürme Maddesi - YSC Yangın

Yangın Söndürme Maddeleri

Yangın söndürme maddeleri olarak sıvı, katı ve gaz birçok söndürme sisteminden söz edebilirsiniz. Gazlı yangın söndürücüler gaz yangınlarında kullanılırken sıvı yangın söndürücüler katı malzemelerden meydana gelen A sınıfı yangınlar için kullanılmaktadır.

Ayrıca kuru kimyevi toz sistemleri de yine en çok kullanılan yangın söndürme maddeleri arasında yer almaktadır. Son derece etkin ve etkili olan bu söndürme sistemleriyle birlikte yangınlar daha hızlı, seri ve kompleks biçimde söndürülebilir. 

Sulu Yangın Söndürme Maddesi - YSC Yangın

Yangın Söndürme Esasları

Yangın söndürme esasları kişilerin mutlaka alması gereken yangın eğitimleriyle birlikte gerçekleştirilmelidir. Buna göre özellikle de yangınların neyden çıktığının kaynağı da bulunarak mutlaka yangına dair birçok şeyi bilmeleri gereken kişilerin yangın söndürme sistemleriyle birlikte doğru ve etkili biçimde yangınları bertaraf etmeleri de gerekmektedir. 

Yangın söndürme sistemleri kullanılarak yangınların hızlı ve kolay biçimde söndürülmesi gerekmektedir. Nitekim bu anlamda yangın yerine çağrılan itfaiye gelmeden önce ilk müdahalelerin gerçekleşmesi yangının etkin alanını azaltacakken etkisini de düşürecektir. İlk müdahalenin böylesine önemli olduğu bu doğal afet ile birlikte çok saki ve soğukkanlı biçimde mücadele edilmelidir. Özellikle de kişilerin çok fazla etkilenmeden yangınları etkisiz hale getirmeleri için tercih edecekleri bu yöntemler ve esaslar ile birlikte önemli tehlikeleri de engelleyecekleri bilinmektedir.

Yangın Söndürme Bilgi Bloğu

Kalite Standartları

Markalar

Bizi Takip Edin

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. 
YSC Yangın Söndürme Cihazları ve Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik

E-Bülten

  • Mimar Sinan Cad. Velibaba San. Sitesi B1 Blok No:8 Kurtköy-Pendik-İstanbul

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.